Poznaj historię aks 1947 Busko-Zdrój

Sport w Busku-Zdroju nierozerwalnie łączy się z AKS-em – Amatorskim Klubem Sportowym, którego początki sięgają lat 40-tych XX wieku. W 1945 r. grupa pasjonatów założyła pierwszą drużynę piłkarską. Boisko do piłki nożnej urządzono na “Łowiskach” – dziś to ulica Langiewicza. Bramki wykonano z żerdzi wyciętych w lesie Mikułowickim, jednak poprzeczki musiały być łączone z dwóch części z powodu braku odpowiedniej długości drzew. 

Drużyna AKS Busko-Zdrój, lata 40-te XXw.
Drużyna AKS Busko-Zdrój, lata 40-te XXw.

75 lat buskiego sportu

W 1946 r. rozegrano mecz, w którym Busko zwyciężyło Chmielnikiem 4-2. W tym samym roku dyrektor buskiego gimnazjum przekazał drużynie 12 koszulek i spodenek oraz 12 par butów, które mistrz szewski Leon Delipacy bezpłatnie przerobił dla piłkarzy na tzw. futbolówki. W nowych strojach i butach piłkarze wygrali ze Staszowem 4-1. A w rewanżu ze Staszowem zremisowali 3-3. W kolejnym meczu Busko wygrało 5-1 z drużyną z Tarnowa.

Formalna rejestracja AKS-u do rozgrywek C-klasy w Zarządzie Okręgu Polskiego Związku Piłki Nożnej nastąpiła w 1947 r. i ten moment uznaje się za faktyczne narodziny klubu. Rejestracji dokonał zarząd klubu w składzie: Prezes – Stanisław Sambor, wiceprezes – Julian Molisak, skarbnik – Bernad Dudczak oraz Jerzy Wójcicki, Zdzisław Osiński, Józef Anysz i Tadeusz Wojnowki.

Zmieniająca się nazwa klubu i inne sekcje

W kolejnych latach nazwa klubu była wielokrotnie zmieniana. W 1949 r. władze centralne wymusiły zmianę nazwy klubu na “Związkowiec”, a 3 lata później na “Ogniwo”. W późniejszych latach nazwa klubu zmieniana była jeszcze wielokrotnie. 

Oprócz piłki nożnej na przestrzeni lat w klubie funkcjonowały również inne sekcje, w tym hokeja na lodzie (lodowisko mieściło się przy ul. Stawowej), rajdowców motocyklowych, brydża sportowego, siatkówki, tenisa stołowego i ziemnego, castingu i piłki ręcznej. Od lat 70-tych XX wieku w AKS-ie funkcjonowała też prężna sekcja tenisa ziemnego i stołowego. Tenisem ziemnym zajmował się wiceprezes Krzysztof Matyja, a wyróżniającymi się zawodnikami byli: Marek Irla, Paweł Nocoń, Przemysław Jaskólski, Winicjusz Ejsmond i Adam Gadawski.

Z biegiem lat wszystko się zmieniło. W tym również infrastruktura. Warto pamiętać, że od początku swego istnienia buski klub borykał się z różnymi problemami, z których największych był brak odpowiednich obiektów sportowych. Dla zawodników AKS-u powiedzenie, że “przez pół meczu było pod górę” było codziennością i nie był to żart. Boisko przy ul. Waryńskiego miało duże nachylenie w jednym kierunku i w trakcie meczu było dużym utrudnieniem dla zawodników. Prawdziwy stadion funkcjonujący do dziś, powstał w 1965 r. przy ul. Kusocińskiego, a w kolejnych latach podlegał dalszym modernizacjom. Dziś stadion wyposażony jest w krytą trybunę, bieżnię tartanową, dwa pełnowymiarowe boiska piłkarskie i dwa boiska treningowe. W najbliższych latach obiekty sportowe i administracyjne czeka kolejna modernizacja. 

AKS Busko-Zdrój, lata 40-te XXw., mecz na "łowiskach"
AKS Busko-Zdrój, lata 40-te XXw., mecz na "łowiskach"
Drużyna Związkowiec z Buska-Zdroju, lata 40-te XXw.
Drużyna Związkowiec z Buska-Zdroju, lata 40-te XXw.
Drużyna piłki nożnej AKS Busko-Zdrój, lata 70-te XXw.
Drużyna piłki nożnej AKS Busko-Zdrój, lata 70-te XXw.
Mecze sportowe zawsze cieszyły się dużym zainteresowanie wśród buszczan
Mecze sportowe zawsze cieszyły się dużym zainteresowanie wśród buszczan

Sukcesy i zmiany zarzadów...

Historia klubu to zarówno sukcesy jak i wielkie trudności z funkcjonowaniem, kolejnymi zmianami struktury oraz nazwy. Szczególnie na początku XXI w. wszyscy przekonaliśmy się, że w parze z sukcesami sportowymi musi iść stabilność organizacyjna i finansowa. Zarówno wtedy jak i obecnie, działalność sportowa nie jest możliwa bez znacznego wsparcia mecenasów sportu. Przełom XX w. na pewno zapamiętali wszyscy kibice klubu. Zmiany nazw klubu, zarządów, trenerów i inne problemy w tym finansowe. A w końcu wielki sukces w 2005 r. Awans do III ligi. Niestety klub nie był w stanie sprostać III-ligowym wyznaniu i w 2007r. spadł do niższej klasu rozgrywkowej. W dniu 17 lipca 2007r. powołano Młodzieżowy Klubowy Sportowy MKS “Zdrój” w Busku-Zdrój. 

Choć nazwy się zmieniały to dla kibiców buskiego klubu od zawsze było wiadome że “niezwyciężone są barwy czarno-białe-czerwone”. Kibice od początku istnienia klubu byli niezwykle istotnym elementem każdego meczu. Jak można zauważyć na zdjęciach, kibice AKS-u byli widoczni od zawsze. Z upływem lat kibice zmieniali się wraz z klubem i obecnie tak jak w latach 40-tych XX w. zawsze są wierni swojej drużynie. Mecze AKS-u na własnym stadionie to dla wielu mieszkańców Buska-Zdroju prawdziwe niedzielne święto. Wiele osób nie wyobraża sobie niedzielnego popołudnia bez meczu, a przy okazji dla wielu osób to ciekawa propozycja spędzenia czasu wolnego, połączona z dużą dawką emocji sportowych.

Stanisław Sambor - pierwszy prezes i założyciel klubu

Stanisław Sambor to dla buskowianin niezwykle ważna postać, znana zarówno z działalności charytatywnej jak i sportowej. Działalność pierwszego prezesa, założyciela klubu, docenili mieszkańcy Buska oraz zarząd AKS-u. Honorując jego zasługi przez wbudowanie w 19992r. tablicy pamiątkowej w ścianie budynku siedziby klubu. 

W całej swojej historii, niezależnie od nazwy AKS, BKS czy MKS miał duże szczęście do ludzi z nim związanych. Zawodnicy, kibice, działacze i władze Buska-Zdroju, traktowały klub jak własny. Chwile trudne, przeplatały się radosnymi, a kłopoty z sukcesami. Zawsze jednak, nawet w najtrudniejszych czasach udawało się obrać, właściwy kierunek dla klubu. 

 
Stanisław Sambor, pierwszy prezes AKS Busko-Zdrój - pierwszy z lewej
Stanisław Sambor, pierwszy prezes AKS Busko-Zdrój - pierwszy z lewej

Galeria zdjęć